Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför är jag så feg?, kört trimmer för första gången
          Ingrid Zon3
          Inlägg 05-08-2008, 11:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 228
          Medlem sedan:
          11-03-2005
          Medlem nr: 5 153



          Så här i efterhand begriper jag inte att jag varit så feg, men jag har nån konstig aversion mot att använda motorverktyg i trädgården. Fick en begagnad el-trimmer "på köpet" med en massa andra trädgårdsgrejer från en jobbarkompis som flyttat till lägenhet - för 4 år sen!! Och äntligen i förrgår drog jag igång den. Det var ju hur lät som helst och det blev såååå fint!! Och faktiskt riktigt kul att köra den.

          Jag har läst bruksanvisningen 10 gånger säkert och konstaterat att det verkar vara förenat med livsfara att köra den. 50 punkter med säkerhetsföreskrifter... Men så drog jag på långbyxor, grova skor, handskar och skyddsglasögon och satte igång eländet. Hade hörselskydd i beredskap också men det behövdes inte.

          Nu står häcksaxen i tur, men jag får vänta tills buskarna torkat lite, tror jag.

          Är det bara jag som är så här feg för bullriga motordrivna verktyg?

          Redigerat av Ingrid Zon3: 05-08-2008, 11:52


          --------------------
          Erfarenhet är värdelöst, du har den alltid strax efter att du behövde den.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Heda
          Inlägg 05-08-2008, 18:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 653
          Medlem sedan:
          04-03-2008
          Medlem nr: 14 393



          Jag är likadan...men när jag väl prövat någon ny maskin så finns det ingen hejd....man märker ju snart att det inte är så farligt, bara himla smidigt. Har en batteridriven trimmer till alla gräskanter. Batteriet räcker precis för att köra allt ordentligt. Det är så smidigt för den är lätt och el har man ju hemma för det mesta...bensin måste man ju åka iväg och köpa!! smile.gif

          Förut kröp jag runt på knä och klippte alla gräskanter...det brukade ta en å en halv timme!!!! Nu går det på 15 - 20 min!! Så nu kan jag gräva och plantera och planera och pyssla om sådder mm mm mm i hela 1h och 10 min till!! Nu är det alltid snyggt.....förut blev det klippt först när det så för gräs(l)igt ut wink.gif å hu så vitsig jag är!!!

          Way to go girl!!!

          //Heda
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 10:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon