CITAT (Betty @ 23-08-2008, 11:44)

Hoppsan..! Vad mer exakt menar du med det påståendet Berith?

Vad jag menade...? Jaa du... jag skulle ju kunna skylla på att jag la mej på Nethas nivå i frågan. Men neej, sån är jag ju inte egentligen.
Jag har min uppfattning om troende/aktivt troende/religiösa som prackar på andra sin uppfattning. Jag har också min uppfattning om troende/aktivt troende/religiösa som behåller sin tro och uppfattning för sej själva, eller delar den med likasinnade. Och för mej är det stor skillnad på dom två grupperna.
Företaget Prisma (ledare och personal) räknar jag till första gruppen, den som prackar på mej sin kristna livssyn. En livssyn som jag inte delar, och därför heller inte vill veta av. Nu har det ju framkommit att mannen som ritade handen absolut inte ritade Guds hand, det var Prismas hemmagjorda tolkning. Hade dom bara lämnat sin tolkning i fikarummet, med morgonbönen och diakonen hade jag aldrig reagerat som jag gjort.
Om min reaktion räknas som hån så får det stå för dom som tycker så.