CITAT (Hans i Värmland @ 23-08-2008, 22:20)

ÄT ALDRIG SVAMP DU INTE VET EXAKT VAD DET ÄR, CHANSA ALDRIG.
Kan bara skriva under det du säger Hans. Jag var inte särskilt tydlig med det.
Det finns vansinnigt giftiga svampar, som dessutom beter sig riktigt lömskt, och kan vara svåra att skilja från andra matsvampar.
De man blir "snabbt magsjuk" av, brukar sällan tillhöra de farliga, de har "bara" gett en "matförgiftning". Det är svamparna med cellgifter som är riktigt lömska, som smygande kan förstöra njurar och lever. Symtomen kan komma (eller återkomma) först senare efter flera dagar, och då är det för sent. Överlever man är det dialys som gäller resten av livet, eller transplantantion.
Så akta er för okända svampar.
De riktigt giftiga är inte så väldigt många - de kan vara värda att lära sig innan man ger sig ut med svampkorgen.
Sopparna är dock en lugn och ofarlig grupp att börja med. Det går bra att göra misstag, man överlever. Tittar man efter de röda rören, (och rött på foten) så kan man vara trygg.