Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Är nybörjare! Hjälp!
          La Strega
          Inlägg 17-04-2004, 13:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 469
          Medlem sedan:
          17-04-2004
          Medlem nr: 3 307



          Är nybörjare både inom odling (förutom en hel del misslyckade försök å några halvbra=P ) och här på sidan (tack å lov att ja hittade hit!).

          Ialf...den 11/4 alltså för 6dagar sen sådde jag paprika, basilika, tomat, gräslök och solroser i små torvkrukor som ja stallde i ett litet plastdrivhus bredvid ett fönster. nu har jag 5cm höga solroser, basilika å tomatplantor men de andra har inte visat livstäcken!? har tagit bort plasttaket eftersom det är för lågt. efter lite surfande nu har ja kommit fram till att jag både är för tidig å sen å de e för varmt för en del å ja vet inte allt....
          vad gör jag nu??
          har oxå läst att man ska toppa å tjuva å allt va de heter..men vilka plantor å när å hur?

          har även beställt massa roliga fröer från impecta (bla fikon, chili passionsfrukt, massa olika örter mm men ja får väl återkomma om de när ja fått fröerna)
          ush har en känsla av att jag blev lite överambisiös..skulle nog ha börjat med en eller två plantor...hmm...aja...med er hjälp (?) ska jag nog klara detta =)

          Mvh Martina


          --------------------
          Martina I Motala Zon 2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ullet
          Inlägg 17-04-2004, 15:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 921
          Medlem sedan:
          04-10-2003
          Medlem nr: 2 397



          Hejsan! biggrin.gif

          Ett bekant ansikte minsann! laugh.gif För du är väl samma La Strega jag tänker på från fn?

          Tips!
          Ta bort plasttaket men lägg plast över de sådder som inte kommit ännu. Då kan du både ha de stora plantorna o de som inte kommit än på samma ställe. Glöm inte vädra ibland så det inte ruttnar eller möglar under plasten.
          De du inte vill ska fara så fort i vädret ställer du ljust men ngt svalare ca 15-18 grader så blir de knubbiga o fina istället för långa o rangliga.

          Tomaterna är de som du ska tjuva om det inte är ampel eller busktomater men det är en bit bort. När tomaterna fått ett par blad (förutom hjärtbladen dvs dom första) ska dom sättas om i större krukor. Tjuvas gör du när det börjar växa bladpar i bladvecken på plantan men dit är det en lång stund.


          jag har satt örter i krukor, i botten har jag vanlig jord och sedan ett tunt lager m såjord, då hoppas jag att när de blivit lagom stora kommer ned med sina rötter i den vanliga jorden o då får jag fina krukodlade örter, men du kanske ska ha dom på friland?

          Det är roligt att bli biten av trädgårdstomten! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

          *vinkar från Norrland*


          --------------------
          Ullet zon5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-11-2025, 20:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon