Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Körsbärsträd med blom- och grentorka, Vad gör jag? Planterar nytt?
          Anne-Marie
          Inlägg 05-11-2002, 07:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 149



          Mitt gamla körsbärsträd har fått blom- och grentorka. Det håller m a o på att dö. De sista två åren har det dock givit ovanligt mycket bär, och får därför stå kvar. Nu är frågan; kan jag låta det står där tills det helt enkelt inte klarar sig längre och sedan plantera ett nytt körsbärsträd på samma plats? Måste jorden bytas ut? Bör jag kanske ta bort trädet så fort som möjligt?[SIZE=7][FONT=Times]
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 05-11-2002, 14:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Blom- och grentorka är ju en bakterios - smittorisken borde i första hand vara att man beskär med sekatörer och sågar som man sedan otvättade beskär annat med. Vad säger du Åsa?

          Blom- och grentorkans spridning blir jag inte klar över - mindre ju mer jag ser smittade träd. Har varit i kärsbärsträdgårdar där ett par träd varit starkt smittade men andra intilliggande i samma ålder inte. Kanske är det sortbenäget lika mycket osm individuellt. Moreller är ju oftare smittade än inte.

          Har trädägaren endast ett körsbärsträd brukar jag rekommendera att behålla det. Också ett träd med blom- och grentorka kan ge mycket glädje och frukt i många år.

          Men om det finns forskning som säger att det spårider sig från träd genom luft, vatten eller annat får jag ändra strategi.

          Cilla


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 03:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon