CITAT (Gossen Ruda @ 19-04-2004, 21:58)
Om man nu inte vill stödja köttindustrin så bör man tänka på att många hästar hamnar så småningom i korv bl.a. Får föds också till stor del upp för att bli mat. Livet blir väldigt komplicerat om man ställer upp en massa konstlade regler.
Alla har vi olika utgångspunkter. Det är väl jättebra om en vegan börjar odla istället för att bara köpa maten i affären.
Ju mer man lär sig desto viktigare inser man att naturens kretslopp är.
Alla är vi medlemmar i naturens kretslopp, även djuren. Därför tycker inte jag det är fel att de ingår i vår försörjning.
Jag delar inte La Stregas ideologi men jag respekterar ståndpunkten.
Eftersom jag jobbat som djurskötare och själv vet vilken omsorg som jag lagt ner på djuren så har jag en annan syn på saken.
Välkommen hit La Strega, kul att ha dig här. Åsa gav dig jättebra länkar och det finns så mycket mera att lära. Hoppas du lyckas med dina odlingar.
Bettson