Medlem
Antal inlägg: 280
Medlem sedan: 27-03-2006
Medlem nr: 7 296
Hej,
vet någon hur man kan få tag i Magnolia-fröer? Finns det fröfirmor som har, eller vart kan man vända sig? Det vore så roligt att prova att så sin egen magnolia!!!
Medlem
Antal inlägg: 6
Medlem sedan: 11-03-2007
Medlem nr: 9 296
Jag beställde mina magnoliafröer fårn Impecta tidigt i våras. När jag fick förpåsen konstaterade jag att det kändes lättare att så fröerna på hösten istället för att stratifiera som jag upplevde som nybörjare inte verkade helt enkelt. Så idag har de åtta fröerna kommit ner i jorden och nu ser jag med spänning fram emot våren och om det tittar upp någon magnoliaplanta.
Jag kunde dock inte hålla mig i somras utan köpte två magnoliabuskar och planterade i trädgården. Ska bli spännande att se om de klarar vintern och om de blommar vackert till våren.