Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Byggtips inomhusväxthus önskas, Vill göra rätt från början o behöver därför tips
          helenaberggrund
          Inlägg 17-10-2008, 18:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          07-09-2008
          Medlem nr: 18 785



          Hej,
          Jag vill bygga mig ett eget inomhusväxthus. Jag bor i ett hus med källare, där det är lite svalare på vintern. Där har jag funderat på att sätta lysrör i en enkel lagerhylla eller liknande och driva upp plantor. Är det någon som har erfarenhet av detta? Alternativet är att bygga detta inomhusväxthus i ett rum med takfönster, där är dock temperaturen dock betydligt högre (runt 20) men mera naturligt ljus. Om någon kunde komma med lite konkreta tips så vore jag mycket tacksam.
          Jag har tänkt mig en hylla med ca 40 - 50 cm mellan hyllplanen och motera lysrör under hyllplanet ovanför.
          Ska jag köpa lysrör med 2 x 36W eller räcker det med 2 x 18. Det kommer ju inte att vara särskilt stor yta som varje rör ska täcka (tänk er storleken på typ en lagerhylla modell IVAR från IKEA.
          Och så har jag tänkt klä in sidorna på "växthuset" med vitmålad plast eller liknande för att ljuset ska reflekteras tillbaka in.
          Vore mycket tacksam för konkreta råd/tips och gärna även bilder.

          Hälsningar i höstrusket från en som redan längtar efter nästa odlingssäsong :-)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kee
          Inlägg 18-10-2008, 08:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 486
          Medlem sedan:
          28-10-2007
          Medlem nr: 13 014



          Tycker det verkar som du fått reda på det mesta som behövs. Jag vill dock poängtera att det är just höj- och sänkbarheten hos armaturerna som är nyckeln. Så att bygga "tvåvåningsdrivbänkar" går ju men är lite knepigt då lysrören helst ska vara rätt nära hela tiden och växterna växer. Av de två alternativen du gett så säger jag källaren. Just för att de flesta växter vill just en ljus och sval vintervila och jag antar att du vill använda "växthuset" främst under vintern.

          Jag byggde förra veckan en kompromisslösning. Två armaturer med sammanlagt 8st lysrör i min garderob. Den håller rumstemperatur så det är inte optimalt, men det starka ljuset har gjort att växterna ser mer potenta ut än tidigare och de verkar må riktigt bra! Ena armaturen hänger i kedjor (typ badkarspropp) som är lätta att justera höjden på, lite jobbigare är det med den andra som hänger i snören där man får "knyta om" varje gång man ska flytta den, så en enkelt justerbar upphängning är guld!


          --------------------
          Balkongodlare och skogsträdgårdsidealist
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-12-2025, 19:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon