Hos mej fungerar det ej med återvinnings stationer folk har svårt att sortera avfallet, vi har både sortering i huset (HSB) och utan för närbutiken.
Jag undrar om man inte kan vända på problemet med att det är svårt att sortera soporna.
Och då tänker jag på om det är möjligt att andvända miljövänliga förpackningar som bryts ner fortare tex om det är möjligt att andvända stärkelser i förpackningarna.
Kommer ihåg öl förpackning på 70talet som jag vill minnas heter regelo som solens strålar skulle förgöra förpackningen men det fungerade inge vidare. Undrar om man inte har kommit längre i dag och om det inte kan vara en del lösning på problemet.
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King. Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T. Att inte cykla är att gå för långt.
Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
|