CITAT (janajulia @ 10-12-2008, 08:16)

Ok, tack. Då prövar jag med basilikan. UV-ljus var väl egentligen en lögn, det är något jag har tänkt inhandla men inte gjort ännu, då jag trodde det var det plantorna ville ha. Jag ska även sätta många nya frön nämligen, och har förstått att de vill ha mycket ljud vissa timmar om dygnet, och sen mörkt om natten. men då kanske ett vanligt starkt lysrör går bra?
att låta anisisop och timjan övervitra ute blir svårt däremot, bor mitt i centrum och har inte något som kommer i närheten av en trädgård. tror du chansen för överlevnad är väldigt liten om de står mörkt i en, "lite-kallare-än-normal-rumstemperatur" källare?
tack för svar!
har du balkong?
jag hade istället köpt ett kraftigt lysrör. växter vill ha blåa och röda,rosa vågor med 6tusen och uppåt i Kelvin, du kan ju fråga någon lampaffär eller nåt annat eller kolla på djuraffären.
timjan och anisiop vill ha på vintern om man övervintrar dom inne ca 0c +5c( max +10c) annars blir det nog svårt. är plantorna torra så kan du försöka övervintra dom i kylskåpet eller du kan ju också försöka övervintra dom i källaren.