Hej Annika!
Här är lite personliga får-erfarenheter, som kanske kan vara till nytta.
Ursäkta, dethär blir riktigt långt!
Jag tycker transporten ska få ta max 1 timme. Vi var bortskämda med 5 minuters väg (ca 5 km) med egen skåpbil. Slaktaren hade själv får och hanterade dem vant och proffsigt. Sällan kan man ordna det så odramatiskt. De stora slakteriernas transportmetoder kan vara rätt otäcka.
Vi mötte faktiskt aldrig attityden som Nauti uttryckte nyss, men klart att den finns också. Vi utgick från att fåren ska ha ett så bra liv som möjligt så länge de lever: mat och husrum, friskt vatten, skugga när solen gassar och egna boxar för lamningstiden. Och helst en fårkunnig veterinär som inte bara klarar hundar och katter.
En sak man kanske inte tänker på: det behövs kilometervis med stängsel - om ni inte arrenderar en ö förstås! Bygga stängsel är rätt jobbigt, och dyrt. Så arrendetiden kanske borde vara minst 5 år för att ni inte ska lägga ner så mycket jobb och sedan flytta?
Det har för vår familj varit en utmaning i att ha helt andra jobb och klara av djurhållningen (och ett litet lantbruk) på sidan om. Det har krävts list, som när 3 lamm rymde och sprang runt i skogarna och måste lockas av en tam och välbekant (men ganska förvånad) tacka. Det har varit svettigt, som höskörd under ljusa julinätter, för att dagarna var alltför kvava, eller utgödsling av fårhuset - ca 10 ton dynga som ska bändas loss och lastas på en traktorkärra. (Ja, det finns också enklare sätt om man investerar i riktigt proffsiga fårhus.) Det har också varit väldigt belönande att se kloka tackor ta hand om sina nyfödda lamm. Man inser att naturen talat om både för henne och för lammen hur de ska bära sig åt. Olika baggars uppvaktningsmetoder

är också sevärda: somliga är blyga och diskreta, andra mera eldiga och burdusa.
Trots att det varit jobbigt: alla de år vi hade får skulle jag absolut inte vilja byta ut mot en mera okomplicerad tid.