Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vilket äppelträd ska jag välja?, Vill ha förslag!
          Österläge
          Inlägg 10-01-2009, 23:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 073
          Medlem sedan:
          17-07-2006
          Medlem nr: 8 205



          Hej!

          Jag sitter o läser om olika äppelsorter och funderar på vilket träd jag ska välja till vår lilla trädgård... Vi bor i zon 2 så härdigheten borde inte vara nåt stort problem. Jag vill ha ett friskt träd som inte kräver för mycket skötsel, med vacker blomning, gärna lång (om det finns) och goda äpplen (gillar både söta o syrliga men inte mjöliga) som går att äta som de är! Finns det något sånt träd tro?

          Om det finns, får jag säkert tips om det här ialla fall! tongue.gif Tack på förhand!


          --------------------
          Liten trädgård i nordöstra Göteborg, zon 2.

          Kika gärna in på min blogg! www.timjanoakleja.wordpress.com
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 11-01-2009, 10:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Det finns inga självfertila äppelsorter när det gäller vanliga äppelträd, men det är sällan några problem i zon 2, det är ganska vanligt med äppelträd i trädgårdarna när man inte bor i så höga zoner.

          (Pelaräppelträd är nog de enda äppelträd som sålts med orden självfertil men man har inte gjort så många undersökningar så man vet om detta stämmer till 100%)

          Oranie är nog den äppelsorten som har finast blomning, frukterna mognar runt sept och äts direkt från trädet, detta är ingen lagringssort. Oranie passar även bra som mosfrukt.

          Om du väljer äppelträd ympade på B9 så kan du kanske få plats med mer än ett träd i trädgården, B9träd brukar bli ganska små men de brukar kunna producera en hel del frukt. Nackdelen är att de kan behöva stöd hela livet och de kanske bara mår bra i 20-30år sedan kan det börja bli att se sig om efter nya träd.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 09:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon