Vi går i häcktankar. Behöver avgränsa en del av trädgården mot grannarnas skaftväg för att få rumskänsla. Och för att få en lugn bakgrund till de avlövade buskarna som står hitom där häcken ska vara. Det ser så risigt ut när löven fallit i den delen av trädgården.
Idegran: Vintergrön så den fungerar som avgränsare året om. Bra i våra trakter. Men hur fort växer den egentligen? Vi har inte lust att vänta i 5-10 år innan vi har en schysst häck. (Vi har sett både uppgifter om att den är lågnsamväxande och snabbväxande, så nu vet vi inte vad vi ska tro.)
Häggmispel: En annan variant är en häggmispel av någon sort med ett litet staket närmast vägen. Så staketet fungerar som avgränsare på vintern. Men ska vi ha häggmispel så ska det vara en med vackra höstfärger. Har googlat efter bilder av häckar av både prakthäggmispel och vanlig häggmispel men hittar mest dåliga häckbilder från plantskolor. Och dom tror jag inte riktigt på. Är häggmispeln snabbväxande?
Har du bilder på någon häck av ovanstående vore det jättekul att få se.
|