CITAT (blomkronan @ 17-02-2009, 23:24)


och tack sååå jätte mycke

Jag har nu suttit och läst en massa gamla trådar om belysning, jag jag tror jag har fått polleten att ramla ner

I morgon är jag ledig så då ska jag ut på "belysningsjakt" jag ska börja med att kolla alla second hand ställen vi har här... tex läkarmissonen har jag tur kanske jag kan hitta färdiga armarturer annars kanske matrial till att bygga en... Återvinning

Belysningshuset en vällsorterad butik vi har i närheten kanske kan hjälpa mig att hitta "glödlampan" billigare än willab... kan ju skicka efter via nätet oxå, som du tipsa om, men jag vill hälst hitta i butik... om den är trasig är det lättare att byta.
Tack för ritningen, den är utskriven...
(Jag hade planerat att sätta ihop min hydro i morgon... få se om jag får tid över till den:))
HID-lampor brukar ha E40-sockel. Det tvivlar jag på att dukommer att hitta på något second hand-ställe. Men kanske kan du hitta en bra armatur och byta ut sockeln

Jag har beställt HPS-lampor två gånger och har fått hem dem hela och fina. Head-nature förpackar varorna bra.
Kom ihåg att köpa en med litet blått ljus i sig om du skall ha dem till att driva upp plantor med. Många använder MH(metallhalogen) till det för att den har blått ljus som växterna vill ha i tillväxtfasen.
Med en magnetisk ballast brukar man kunna köra såväl MH som HPS. Kom ihåg wattantalet också, det måste stämma överrens med ballasten. Annars kör man slut på lamporna ganska snabbt.