CITAT (flaxss @ 28-02-2009, 17:53)

dessutom har du sått blomma för dagen för tidigt på året. jag sådde mina i april i ett soligt fönster utan extra ljus gick hur bra som helst och fick bra plantor.
sedan är det inte så bra att ge näring. du sår fröna i väldräneradjord eller såjord. ev lägger du lite närings kulor längst ner i botten eller bara ha svagt med näring i jorden, men du får inte tillföra extra. sedan när plantorna fått ett par riktiga blad så planterar du om dom. då tar du i HJÄRTBLADEN inte i stammen, plantera om dom i ny näringsrik jord. därefter ca 4v kan du ge näring.
Jag har ju ljus så att det räcker ändå, så jag ville så tidigt

Näring kör jag från början eftersom jag planterade dem i kokos. Så en lågdos näring från början är jag i alla fall tvungen att använda. Jag har redan planterat om överlevaren i en större kruka utan problem. Det är det där med att alla dog bara sådär över en natt som förvirrar mig, två gånger hände det också.