Alla tomatsorter blommar. Fyra plantor Caspian Pink rök vid senaste frosten, har inte plats med allt inne. Jag klippte av dem en cm över första bladen ovan hinken och gjorde skrap på stjälken, nu kommer det en ny tomatplanta där som är ca 4 cm hög än så länge.
En rysk bifftomat, Delicious har kommit längst i storlek, Ida Gold var först ut, har väl 6 kart, och ett par på ILDI på var planta. Melonen är ca 2 dm hög och gyllenbären ca 1 dm bara. Jag har bara en melon som "överlevt" prioriteringen UT/IN-paniken på kvällarna och alla 6 Gyllenbären hänger med.
Min tulpanrabatt slår allt! Mina rosor klarade vintern och alla växter. Mina Clematis växer cm om dagen nu och en Nelly Moser står o blom med en stor blomma på framsidan.
Skall slänga in några bilder i kväll och plåta lite mera när det blir väder igen. Jag har bara varit utomhus och stökat, grävt häck och kanthuggit gräsmatta, grävt & grävt & grävt ... och varje gång säger men att DETTA ÄR SISTA HÅLET!!! men ändå gräven man och gräver.
Jag har blivit riktigt brun i alla fall! Varför ha en stuga i Spanien när vi har sådant Majväder här, det har varit helt otroligt. Alla träd har slagit blom, vackrats är mitt lilla päronträd.
Jag har en del paprika på gång, det är både frukter och blommor. Har varit och köpt några små Chiliplantor i Enköping hos en specialist. Det är en blandning från olika världsdelar som tycks gilla klimatet hemma, de växer och jag har redan blommor och Chili på gång. Bara en av mina egna Chili är i blom, men de ser ut att komma igång de också. Köpte dessutom två Italienska och en Persisk paprika som jag aldrig sett förrut, de tycks trivas och blommar snart. Perenner och Stockrosor, andra hemkörda växter som inte är med lök är redan i rabatterna. Har några Galdioler och Begonier som snart skall sättas i en stor terrakottakruka, de har vuxit från sina småkrukor.
|