CITAT (Scout @ 27-03-2009, 09:46)

Som jag ser det kan duschandet spola bort dam, smusts och viss ohyra (som t.ex. spinnkvalster). Detta kan antagligen göra att växterna andas lite bättre, och fotosyntetiserar lite bättre om bladen är rena. Men om man vill höja luftfuktigheten är det en klart verkningslös metod. Jag duchar mina när de är dammiga eller har ohyra. Har dock märkt att när jag provade att spreja ofta med vatten gav det kalkavlagringar på bladen (vilket borde vara dåligt)
det är vad jag också har lärt mig(kommit fram till). det höjer inte luftens fukt, det positiva med att duscha växterna är just att dom blir rena.
mens edan har jag ju nästan ALLA växter ute under den varma delen av året. och därmed är mitt problem med torrluft och ohyra ett väldigt väldigt litet problem för min del. den värsta ohyran jag har är bladlöss, men den är lätt att bota och det är också bra fiskmat.