Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga gräsmatta, Nystart
          eml
          Inlägg 10-05-2004, 11:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 252
          Medlem sedan:
          24-04-2003
          Medlem nr: 1 229



          Vi har en ca 50 m2 stor gräsmatta på framsidan till vårt hus som idag mer består av ogräs än av gräs. Efter flera försök att rensa&stödså nytt gräs så funderar vi på att "börja om från början" genom att helt enkelt ta/gräva bort den gamla gräsmattan, lägga på ett lager ny jord och rulla ut färdig gräsmatta, men vi har då lite undringar:
          * gräsmattan får bara lite morgonsol och delar av den skuggas av ett jättestort körsbärsträd, är det "dödsdömt" att försöka ha gräs under det trädet (vi tänkte ha en rund "rabatt" på ca 1-2 m i diameter runt om trädet med täckbark)? Andra förslag på saker att ha under trädet (måste ju tåla att gås på då körsbären ska skördas)?
          * har körsbärsträd ytliga eller djupgående rötter, eller m.a.o kommer trädet (stort&gammalt) som står "i" gräsmattan att fara illa av att man gräver bort den gamla gräsmattan med jordfräs, grävskopa eller vad man nu använder? Finns det någon tumregel för "säkerhetsmarginal" till stammen? Kan man "kompensera" trädet på något sätt?
          * har någon en hum om en ungefärlig prisbild för en sådan övning (d.v.s för att få någon att göra jobbet, vägen går precis utanför så man torde nå in med grävskopa el. dyl)?
          * hur många dagar kan det tänkas ta från början tills den nya mattan ligger utrullad?
          * tips på någon som kan göra detta i Stockholmstrakten?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gräsmatta
          Inlägg 14-05-2004, 00:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          13-05-2004
          Medlem nr: 3 605



          Till eml:

          1. Vi grävde inte upp kring körsbärsträdet. Där det stod var det lös jord och massa låg vegetation (rodedendron och annat). I denna del lade jag bara på någon centimeter dress och myllade ner gödsel. Trädet har inte tagit skada och jag kan inte tänka mig att det kommer att göra det heller.

          2. Tror inte att ni behöver jordfräsa. Vi hade ett mantra vi körde när vi var osäkra om vi förberedde för lite: "Gräset VILL växa". Det skall man komma ihåg. Får det bara en hyfsad start, blir vattnat, gödslat och klippt så skall det ordna sig. Håller man det kort, blir mattan tät och ogräs och mossa får svårare att få näring.

          Tror dessutom att höst-/vinterförberedelserna är viktiga. När gräset "går i ide" på hösten så fortsätter mossan att växa ytterligare en tid. Det gäller att se till att gräset har starkt övertag med en höstgödsling i ryggen.



          Till Mia Bror Duktig. smile.gif

          Jag älskar gräs. På samma sätt som skogen och havet, är gräset heligt för mig. I min villaträdgård räknar jag inte Kväve, Kalium och Fosfor till kemikalier. Dessa för växter livsnödvändiga ämnen urlakas inte till några sjöar, floder eller ens i grundvattnet. Allt tas upp av gräset och omvandlas till nytt gräs, vilket klipps och blir härlig kompost eller täcke i grönsakslandet och kan tas upp på nytt - denna gång naturgödslat!

          Vad beträffar medel för att ta bort mossa, så innehåller dessa vanligtvis enbart järnsulfat. Järnsulfat ingår i massa saker, oftast som bränt till järnoxid i färgpigment, och det rekommenderas och används i stor omfattning för att bekämpa mördarsniglar, mossa, svampar och annat. Såvitt jag vet har de inga negativa, bara positiva effekter på naturen. T.ex. används järnsulfat i vattenreningsverk!! (Dock: "för mycket, skämmer allt.")

          Alternativet till järnsulfat är ett mycket omfattande arbete med att mekaniskt röja gräsmattan. Det ligger då lätt till hands att just hyra in en grävskopa som sprutar ut tungmetaller och annat. Dessutom tar det enormt massa tid (veckor) om man skall göra det för hand - tid som man istället kan lägga på att hjälpa hemlösa eller svältande barn (det dör 30-40.000 barn varje dag av undernäring/svält/sjukdomar).

          Det är upp till var och en att skaffa sig en moraluppsättning och ett miljömedvetande. Personligen kör jag med handjagare på gräsmattan. En del har bensinklippare - en sådan klippare utan katalysator smutsar ned mer på en halvtimme än en bil som går 100-tals mil.

          Om man skall leva ett med naturen skall man naturligtvis inte köra bil, inte använda dator (som gör slut på ignalina-producerad elektricitet och som i sina komponenter innehåller mängder med tungmetaller) och man skall inte använda tensid-baserade tvättmedel och man skall inte se på TV. Kort sagt skall man bo i ett hus "i skogen" som man byggt av trä som man fällt med en stenyxa.

          Eftersom det liksom gräsmatta inte är naturligt med vete- eller rågfält, så blir det till att äta rötter, nötter och fisk som man fångat med händerna.

          biggrin.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 04:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon