Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Växt till problemhörn
          Litenpatio
          Inlägg 11-10-2020, 12:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          11-10-2020
          Medlem nr: 93 004



          Önskar råd om ett problematiskt hörn på vår pyttelilla radhustomt. Vi har staket till grannen, men i detta hörn är planket bara drygt metern högt med stolpar upp till en horisontell ribba drygt 2 meter upp. Vi har nu en kaprifol där, men den blommar dåligt, har ohyra och verkar inte trivas alls. Kanske är det för mörkt (nordväst med höga hus nära)?

          Jag funderar på att ta bort kaprifolen. I hörnet har vi dagliljor och annat som fyller fint i rabatthöjd, så vi behöver något som fyller på höjden men som samtidigt inte tar plats i rabatten (på så sätt var ju kaprifol bra). Gärna vintergrönt, så har funderat på idegran (kanske stamma upp den när den når höjd).

          Tacksam för andra förslag! Det enda jag vet är att vi inte vill ha murgröna och lagerhägg. Vi har en fin lagerhägg åt andra hållet, så vill ha något annat här, och murgröna har vi bekämpat sedan vi flyttade in så vill helst inte ha mer av det! Men någon smal växt som inte tar plats men som fyller lite på 1-2 meters höjd skulle vi vilja ha!

          Vi bor i skyddat läge i odlingszon 1 så allt som har en chans att klara sig i Sverige är ok.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 04:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon