Jaha var hände nu då? snäll som man är går an på affären för att köpa lite lördagfs gojs. först blir det 6 lussekatter. så tar man en burk pepparkakor för att ge korgen lite jämnvikt. så går man förbi glassdisken och köper lite faniljglass för att det är got. vid kassan ser man godiset. tänker jag kan t en näve bara för att ha något att tugga på. ja det går jubra tills jag gör hur demandra godis handlarna börjar brata om hur billigt det är. då kollar jag upp och ser att godiset kostar 2,50:- vad tror ni hände? häl hemma var man 1 kilo godis rikare, och lite fattigare.
*suckar djupt och käkar en rallybil*
--------------------
|