Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mera päron, Päronsorter för zon III och päronbuske?
          Hepe
          Inlägg 19-09-2003, 10:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 25
          Medlem sedan:
          04-06-2003
          Medlem nr: 1 606



          Hejsan

          Såg att det diskuteras päron. Jag vill plantera fler fruktträd och bla då päronträd. Jag tänker nalla lite på marken utanför tomten. Där har det tidigare växt lite sly och vi ser spår av tidigare 'marktjuvar' också, en päronbuske växter allaredan där.

          Om man törs gissa är det antingen ett gammalt gråpäronträd som när vi flyttade hit redan fällts och ger rotskott, eller så är det någon slags 'vilda' päron eller fd grundstam? Busken har långa taggiga törnen och började för några år sen att bära små frukter och vi är alla ganska överrens om att de är gråpäronlika i utseende och smak.

          Så jag har två frågor. Fråga ett, vilka två päronsorter kan rekommenderas för zon III som då ska pollinera varandra? Jorden är lätt och sandblandad men just där det ska planteras i en solbelyst slänt längst en hästhage finns ett ganska gott matjordslager. Storleken på träden är egentligen inget problem, viktigare är härdighet, sjukdomsresistens och smaskiga päron! Gärna tidigbärande också!

          Fråga två, vad gör vi med päronbusken som nu är ca 3 meter hög och ca 2 meter runtom? Måste vi göra något alls om vi vill fortsätta få frukt? Jag ser åtminstone 3 längre tänkbara 'huvudstammar' men det finns ju också massor av smågrenar. Jag tycker päronbusken är snygg och frukterna hamnar på lagom plockhöjd, kan den få vara buske?

          Helene
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 11:17
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon