|
|
  |
Vallöften, Nu ljuger de på kapp igen |
|
|
|
16-08-2010, 19:49
|

Medlem
Antal inlägg: 4 721
Medlem sedan: 19-07-2008
Medlem nr: 17 660

|
Man kan väl säga att det block eller parti som vågar ta ordet skattehöjning i sin mun, inte kommer till makten. Men osvuret är kanske bäst.
--------------------
Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla
Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
|
|
|
|
|
16-08-2010, 20:21
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (gnon49 @ 16-08-2010, 20:49)  Man kan väl säga att det block eller parti som vågar ta ordet skattehöjning i sin mun, inte kommer till makten. Men osvuret är kanske bäst. Både sossarna, vänstern och miljöpartiet har ju lovat att höja bensinskatten, så vi får hoppas att du har rätt
|
|
|
|
|
16-08-2010, 20:23
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
CITAT (Huggorm @ 16-08-2010, 21:21)  Både sossarna, vänstern och miljöpartiet har ju lovat att höja bensinskatten, så vi får hoppas att du har rätt KD lovade rejält sänkta bensinskatter 2006, men det blev precis tvärtom...
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
16-08-2010, 20:29
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Aqvakul @ 16-08-2010, 21:23)  KD lovade rejält sänkta bensinskatter 2006, men det blev precis tvärtom...  Ja, fy fan vad dåligt  Sedan skyller dom bara på att miljön kräver det, och med det tystar dom allt motstånd
|
|
|
|
|
16-08-2010, 20:32
|
Medlem
Antal inlägg: 2 328
Medlem sedan: 26-06-2007
Medlem nr: 11 218

|
CITAT (Red Top @ 16-08-2010, 19:07)  Så du gillar försämrad A-kassa och utförsäkrade sjuka, utvisade romer, högre skatt för pensionärer, mer kärnkraft(eftersom den är så ren) etc etc........... ?  Hej! Ett litet påpekande när det gäller kärnkraft. Vi som tycker att koldioxdutsläppen ska minska gillar kärnkraft. Vindkraften släpper ut drygt tre gånger mer koldioxid per producerad kWh. MVH Jan Lindgren
|
|
|
|
|
16-08-2010, 20:41
|

Medlem
Antal inlägg: 5 380
Medlem sedan: 03-08-2003
Medlem nr: 2 004

|
CITAT (malcolm @ 16-08-2010, 18:29)  Jag ger tusan i att rösta i år igen, det blir som det blir.... Du tror något förändras om du låter bli att rösta? Om man inte ens orkar bry sig så pass att man röstar så anser jag att man avsagt sig rätten att gnälla sen!
--------------------
Glanshammar Närke Zon 3 Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov Vår vision är självklar och enkel, och samtidigt helt omvälvande. Den är allas lika värde och allas frihet. Vi kan inte drömma om, inte arbeta för, något mindre. Därför är vi socialister och feminister.
|
|
|
|
|
17-08-2010, 15:35
|

Medlem
Antal inlägg: 3 631
Medlem sedan: 31-05-2010
Medlem nr: 30 760

|
Jag tycker inte om dessa politiska depatter och si och så ska det bli ---- bara man får röster, sen sjunger de en annan visa efter valet. Detta inlägg är mitt enda bidrag om åsikter om valet.
Jag väljer filmkanaler eller en bok när jag vill ha det lugnt på kvällar, maken får flytta på sig till en annan TV-apparat om han vill titta på tjaffset. ..... fichian.....
|
|
|
|
|
17-08-2010, 15:58
|

Medlem
Antal inlägg: 4 131
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 51

|
fichian?? är det ett nytt nick? varför får maken flytta på sig? går det inte att läsa en bok och ha tv på?eller läsa boken en bit bort ifrån tv?
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King. Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T. Att inte cykla är att gå för långt.
Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
|
|
|
|
|
17-08-2010, 17:00
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (Solstorm @ 16-08-2010, 16:27)  Den servicen är säkert bra. En del människor kanske får jobb istället för a-kassa, arbetsgivaravgift betalas in osv. Men vad i herrans namn har våra politiker med det att göra? De kan ju knappast mena att det ska skattefinansieras! Jag tycker att de som röstar på S ska stryka ärthjärnorna Ilijan Batljan och Carin Jämtin från listorna. De lever absolut i sin egen värld om de inte fattar hur skattepengar ska användas. Tävling: Vem kommer på bästa smeknamnen åt Ilijan Batljan och Carin Jämtin? Pris:  smileyblommor Man får inte stryka namn på valsedlarna. Däremot kryssa för att personrösta på en kandidat.
--------------------
|
|
|
|
|
17-08-2010, 22:03
|

Medlem
Antal inlägg: 1 602
Medlem sedan: 09-02-2003
Medlem nr: 707

|
Oaktat att de proffesionella tyckarna, vilken gropde nu grävt ner sig i pratar en tämligen obegriplig smörja så gäller det att hitta guldkornen. Vilka vill gå bakåt? Vilka vill gå frammåt?
Själv skulle jag vilja att det fanns en skattekoefficient i stället för nuvarande system.
T ex: Närhet till kulturutbud Tät lokaltrafik Korta avstånd till affärer/verkstäder/allmän service Trångboddhet Närhet till naturen Täthet mellan bensinmackar Närhet till omsorg/sjukvård Glesbygdsvärde Närhet till kontinenten (handel) Goda grannar Man kan le på bussen Man kan prata med främmande människor på samfärdsmedel. OSV. Varje kommun beräknas efter + och -. Ju positivare boende desto högre skatt.
Lite anarkistiskt tänkt. Men varför skall glesbygden låta de mer tätbebygdaplatserna få så fina vägar. De behövs ju inte för där finns både tät och fungerande lokaltrafik. I glesbygd utsätts bilen dagligen för våldsdåd pga dåligt underhållna vägar. Ta bussen! OK på vardagar om man kan ta sig till busshållplatsen. På helgerna går bussarna omvänt, alltså i fel riktning. En film i veckan här. Visserligen en stor teaterbegivenhet vid Döda fallet denna sommar med Sven Volter och Kim Andersson. Den här glesbygden är inte annorlunda än övrig glesbygd.
Det vi i glesbygd lägger drivmedelsskatt på för att kunna ta osas till arbetet eller vad det nu är borde skatteväxlas med högre skatt för för orter med tät kollektivtrafik. Det är rättvis skatteväxling.
Förlåt om jag kliver över skacklarna men vissa flumpartier har ingen aaaning om hur Sverige ser ut. De bara tror och tycker. Verklighetsuppfattningen är inte påkopplad.
Jag diskuterar aldrig politik annat än generellt. Och då tycker jag till som nu. Skillnaden mellan partierna blir allt mindre. Det låter lite väl stöddigt med : Vi i ...partiet vill ... Det sägs bara med nyansskillnader till andra partiers bröstslående. Jag röstar alltid. Och alltid personval. Väljer namn/personer som jag har förtroende för. Ofta blir det yngre personer. Det är de som skall bygga vidare på det vi har byggt upp. Parti? Där det finns bra folk som jag tror på. Tror jag på vallöften? NEJ.
|
|
|
|
netha
|
17-08-2010, 22:15
|
Gäster

|
Lyssnar inte på valtal ... läser bara rubriker i tidn ... aldrig artikel med vallöften ... röstar efter vad partiet åstadkommit under lång tid ... går inte på falska fagra löften om guld o gröna skogar.
|
|
|
|
|
17-08-2010, 23:46
|
Medlem
Antal inlägg: 2 933
Medlem sedan: 03-01-2008
Medlem nr: 13 452

|
Fast det är väl inget parti som är för landsbygden? Gott om kollektivtrafik ska det ju vara inne i städerna och längs de stora vägarna in till sta´n. De som bor på landet är inte välkomna. De har ingen kollektivtrafik och straffbeskattas något bedrövlig om de tar bilen. Politikerna tror att alla på landet jobbar hemma och det är gott om lanthandlar inom cykelavstånd. Eller också ska ingen bo där alls, landsbygden är till för sommargäster och turister. Fast jag undrar hur de ska ta sig dit förstås.
Redigerat av Solstorm: 18-08-2010, 00:16
|
|
|
|
|
17-08-2010, 23:52
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Jag vet vad jag ska rösta på !samma sedan jag var 18 för något annat parti har aldrig kunnat gämföra sig med vad jag tror på och vad jag tycker .Skitslängandet !ja de tycks vara vissa partier som ägnar sig åt det i ren desperation.Jag tror på dom som säger precis som det är !dom som säger att Rom byggdes inte på en dag.
|
|
|
|
|
18-08-2010, 12:19
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Överbölingen @ 17-08-2010, 23:03)  Lite anarkistiskt tänkt. Men varför skall glesbygden låta de mer tätbebygdaplatserna få så fina vägar. De behövs ju inte för där finns både tät och fungerande lokaltrafik. I glesbygd utsätts bilen dagligen för våldsdåd pga dåligt underhållna vägar. Ta bussen! OK på vardagar om man kan ta sig till busshållplatsen. På helgerna går bussarna omvänt, alltså i fel riktning. En film i veckan här. Visserligen en stor teaterbegivenhet vid Döda fallet denna sommar med Sven Volter och Kim Andersson. Den här glesbygden är inte annorlunda än övrig glesbygd.
Det vi i glesbygd lägger drivmedelsskatt på för att kunna ta osas till arbetet eller vad det nu är borde skatteväxlas med högre skatt för för orter med tät kollektivtrafik. Det är rättvis skatteväxling. Saken är ju den att de är fler som bor i storstäderna, och därmed fler som betalar skatt för att få vägar på hemmaplan. Många vägar i norra Sverige används av så få att dom aldrig betalar sig, och då får storstadsregionerna skjuta till resterande summa. Storstadsborna är ofta ganska trötta på Robin Hood-skatter. Men nu är det ju så att ingen ekonomiskt sinnad person vill bevara den svenska landsbygden. Den är inte lönsam, det är mycket effektivare om folk samlas i grupp i höghusområden. Det blir effektivare och kräver mindre resurser. Därför stöder inget parti landsbygden, och absolut inte miljöpartiet om nu någon trodde det. Centern gjorde det förr, men inte nu längre. För oss som bor på landsbygden är det bara att anpassa sig, vi blir allt färre och får allt mindre att säga till om. Vi får vara nöjda så länge det fortfarande är tillåtet att ens vistas utanför tätorterna.
|
|
|
|
|
18-08-2010, 12:24
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (Huggorm @ 18-08-2010, 13:19)  Saken är ju den att de är fler som bor i storstäderna, och därmed fler som betalar skatt för att få vägar på hemmaplan. Många vägar i norra Sverige används av så få att dom aldrig betalar sig, och då får storstadsregionerna skjuta till resterande summa. Storstadsborna är ofta ganska trötta på Robin Hood-skatter. Men nu är det ju så att ingen ekonomiskt sinnad person vill bevara den svenska landsbygden. Den är inte lönsam, det är mycket effektivare om folk samlas i grupp i höghusområden. Det blir effektivare och kräver mindre resurser. Därför stöder inget parti landsbygden, och absolut inte miljöpartiet om nu någon trodde det. Centern gjorde det förr, men inte nu längre. För oss som bor på landsbygden är det bara att anpassa sig, vi blir allt färre och får allt mindre att säga till om. Vi får vara nöjda så länge det fortfarande är tillåtet att ens vistas utanför tätorterna. envisas man med att bo på landet och låta storstäderna betala för ens lantliga boende så får man finna sig i gropiga vägar. skämt åsido - jag gillar inte valrörelsen - alla ljuger!
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
18-08-2010, 12:28
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (herkules @ 18-08-2010, 13:24)  envisas man med att bo på landet och låta storstäderna betala för ens lantliga boende så får man finna sig i gropiga vägar. skämt åsido - jag gillar inte valrörelsen - alla ljuger! Jag har inga problem med gropiga vägar. Bara dom är breda nog så man kan köra om
|
|
|
|
|
18-08-2010, 12:29
|

Medlem
Antal inlägg: 1 870
Medlem sedan: 12-08-2009
Medlem nr: 25 446

|
CITAT (herkules @ 18-08-2010, 13:24)  envisas man med att bo på landet och låta storstäderna betala för ens lantliga boende så får man finna sig i gropiga vägar. skämt åsido - jag gillar inte valrörelsen - alla ljuger! Ja eller kallar det mera propagandatrick. Väntar på lite valdueller i TV. Det brukade vara kul förr i tiden ivf. Har redan bestämt mig o orkar inte höra på massa löften o påhopp.
|
|
|
|
|
18-08-2010, 14:57
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (xlxl67 @ 18-08-2010, 13:29)  Har redan bestämt mig o orkar inte höra på massa löften o påhopp. jag orkar heller inte höra! när man vet att det bara är snack så känns det så meningslöst. har dock inte bestämt mig ännu vad jag ska rösta på, samma skit allt känns det som. haha, verkligen positivt inlägg det här, det andas framtidstro, visst?
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
18-08-2010, 16:24
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
CITAT (Huggorm @ 18-08-2010, 13:19)  Saken är ju den att de är fler som bor i storstäderna, och därmed fler som betalar skatt för att få vägar på hemmaplan. Många vägar i norra Sverige används av så få att dom aldrig betalar sig, och då får storstadsregionerna skjuta till resterande summa. Storstadsborna är ofta ganska trötta på Robin Hood-skatter.
Men nu är det ju så att ingen ekonomiskt sinnad person vill bevara den svenska landsbygden. Den är inte lönsam, det är mycket effektivare om folk samlas i grupp i höghusområden. Det blir effektivare och kräver mindre resurser. Därför stöder inget parti landsbygden, och absolut inte miljöpartiet om nu någon trodde det. Centern gjorde det förr, men inte nu längre. För oss som bor på landsbygden är det bara att anpassa sig, vi blir allt färre och får allt mindre att säga till om. Vi får vara nöjda så länge det fortfarande är tillåtet att ens vistas utanför tätorterna. Du kan ju för nöjes skull granska Västra Götlandregionens budgetförslag från de olika partierna och se vilka som satsar mest på det små vägarna. Kanske är lite överraskande...
--------------------
|
|
|
|
|
18-08-2010, 19:06
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|