Jag är helt novis på det här med trädklippning.
På hösten för 2 år sedan planterade vi ett äppelträd. Första vårvintern klippte jag ner det enligt en beskrivning jag hade. Sen i år fick jag höra att man numera inte säger att man ska klippa på vårvintern, utan under JAS. Dessutom hade flera av grenarna tagit rejält stryk från ett besök av en hare som hoppat uppe på skaren (stammen var skyddad). Jag var osäker på vilka grenar som skulle klara sig. Så jag klippte det inte i våras. Det har nu visat sig att trädet klarat harangreppet utan några större men.
Idag gav jag mig ut med en införskaffad beskärningsbok för att klippa trädet. Då läser jag i det att just unga träd fortfarande ska klippas på vårvintern. Vad säger ni? Vad gäller och hur ska jag göra som inte klippte det i våras?
Om jag ska klippa det nu, var lägger jag snitten? I min bok visar de utifrån var knopparna sitter, men nu är det ju inga knoppar utan en massa blad och
ett äpple :-)
_ppeltr_.jpg ( 165.72k )
Antal nedladdningar: 93