Vill gärna dela med mig av ett mycket enkelt och snabbt recept på äppelkaka som är bra att ta till när oväntade gäster dyker upp:
2 ägg vispas fluffigt med 1 1/2 dl strösocker. Rör ner 1 1/2 dl vetemjöl. Och inget bakpulver ska det vara.
Häll över i en form och täck ytan med klyftade eller tärnade äpplen. Hyvla över smör efter samvete och avsluta med att strö på råsocker. In i ugnen 175 grader i ca 1/2 timme. Klart! Serveras med glass, vispgrädde eller vaniljsås.
P9110164.jpg ( 300.17k )
Antal nedladdningar: 63Det här receptet kan ju broderas ut i det oändliga och går lika bra med andra frukter eller bär. I kakan jag snodde ihop idag la jag på ett lager hasselnötsmassa uppe på äpplena och tog då i stället lite mindre råsocker.
P9110166.jpg ( 340.52k )
Antal nedladdningar: 49