Intressant rubrik, va?

Måste nog förklara mig lite närmare...
För en del år sedan så hörde jag talas om en som trädde krukor med jord över grenar i äppelträdet och att dessa rotade sig för att sedan klippas av och ha ett eget liv i krukan och utvecklas till ett eget träd.
Någon som hör talas om eller provat detta?
Känns som ett lite roligt projekt. Men jag undrar egentligen lite mer...
Antar att det bästa tillfäller att starta detta är på våren innan löven kommit. Man tar då alltså en tunn gren och trär igenom en kruka som fylls med jord. Bör man rispa upp grenen lite för att rötter lättare ska kunna bildas?
När det sedan finns tillräckligt med rötter (så klipper man bort den krukade kvisten från trädet och så har man en egen planta. Men hur lång tid tar det? Någon månad, hela sommaren...?
Finns det någon risk för trädet om man gör på detta sättet? Tänkte mest på sjukdomar som kan "krypa in" i krukan osv...