|
För ett antal år sedan, när jag jobbade som avbytare, blev jag först på plats vid en mc-olycka.
Detta var på morgonen och då lagårn som jag jobbade i låg relativt nära så körde jag mopen dit. Vid den tiden på morgonen så är jag som i dvala. Mopeden går på autopilot och jag åker bara med. Helt plötsligt hörde jag en smäll. Blev klarvaken, stannade mopeden och undrade vad fasen som gick sönder på den denna gången. Såg inga lösa delar på vägen så jag fortsatte köra. Helt plötsligt får jag syn på en människa som ligger utslagen på vägen. Han ligger intill vägstaketet med bena på var sida om en stolpe. Kastade mig av mopeden och rusade fram. Fick upp visiret och såg att han levde och var vid medvetande.
Medans jag larmade började det där tittandet och stannande av bilar. En enda person kom fram för att fråga om han kunde vara till hjälp. Batteriet i min telefon hade dött så jag bad honom om hans så jag kunde ringa till lagårn och säga att jag kommer senare. Killen i olyckan ville att jag skulle stanna tills ambulansen kom. Personen som lånade ut sin telefon körde lastbil och han parkerade bilen så att killen skymdes sen tog han tag i att dirigera trafiken tills polisen dök upp. Det lugnade killen då han inte kände sig lika uttittad längre.
Jag fortsate prata med killen så att han höll sig still ock lät hjälmen sitta kvar på skallen. Helt plötsligt slog det mig att 'VAR FASEN ÄR MOTORCYKELN???' Reste mig upp och kollade runt. Då såg jag den. Längst nere i en brant slänt. Mellan vägen är det både trafikstaket OCH grönt grunnebostaket. Trafikstaketet var lite tillbucklat men inte det andra staketet. Alltså har han haft en jäkla fart i kurvan, cykeln har släppt då det var lite rullgrus på asfalten, smackat i trafikstaketet (där killen även fallit av), sen har mc'n lättat och kastats över staketet och ner i slänten.
Jag satte mig ner igen och svalde för att fortsätta hålla mig lugn. Hade killen inte åkt av mc'n där han gjorde så hade det inte varit en levande människa jag nåt fram till.
Tack var lastbilschauffören så slapp denna killen bli mer stressad än han var. Han slapp stressen av att känna sig utstirrad. Man önskar att om folk nu måste stanna, gör det inte för att stirra, fråga om ni kan hjälpa till. Det var en person till som stannade vid olyckan och klev ur bilen. Han var brandman och var på väg in till jobbet när han kom körande. Det var så skönt att han kunde bekräfta det jag hoppades att jag hade bedömt rätt ang, killens skador. Nu kunde jag bara sitta och hålla killen lugn.
Har själv kraschat med mopeden rejält en gång. Jag och mopeden låg om vart annat precis invid vägen. Jag var skadad och kunde inte använda ena handen och foten. Tror ni att folk stannade. NÄPP!!! Men saktade ner och glodde, det gjorde de.
--------------------
|