Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V   1 2 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Nybörjare, lite om mej..
          Annika i Mölndal
          Inlägg 03-02-2004, 14:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          03-02-2004
          Medlem nr: 2 760



          Hej alla!
          Jag har tjuvläst ganska länge och blivit mycket imponerad av alla samlad kunskap. Jag har funderat på att själv bli medlem men tyckt det verkar så krånligt men nu gör jag ett försök. Jag lär ju aldrig lära mig om jag inte försöker, eller hur?

          Jag bor i Mölndal utanför Göteborg. Vi har bott här i huset och trädgården i snart 14 år. Trädgården har i 13 år varit ett enda stort påhäng. Vi har många gånger skämtat om att asfaltera hela eländet. MEN förra våren hände något och jag blev helt galen... Helt plötsligt drabbades jag av en enorm passion. Jag började läsa ALLT jag kom över i trädgårdsväg och jag började gräva som en besatt. Familjen stod brevid och undrade om jag blivit helt tokig.

          Det var helt underbart att upptäcka allt som överlevt dessa 14 år i vår trädgård. Förra ägarna hade planterat en mängd vackra perenner som jag aldrig tidigare ens sett. Då var det bara något som mest var i vägen för ungarnas fotbollar och lek.

          Just nu drömmer jag om en blommande "djungel" och för att kunna förverkliga detta har jag köpt alldeles för många fröer. Källaren är omgjord till växthus med lysrör och jisses vad det gror...

          Tyvärr hinner jag nog inte vara så aktiv här för huset är fullt av barn. Just nu bor det fem barn här hemma. Vi är både adoptiv och familjehems-föräldrar - vilket innebär att jag får prioritera!

          Vänliga hälsningar Annika


          --------------------
          Annika i Mölndal
           
          Citera
          Åsa K, zon 1
          Inlägg 03-02-2004, 14:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 379
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 123



          Välkommen Annika tongue.gif

          Välkommen till alla galna likasinnade. Här finns massor av samlad erfarenhet och många hjälpsamma "händer" när du behöver råd och inspiration.


          --------------------

          Hälsningar Åsa

          ,, --^..^-- ,,
           
          Citera
          sanna
          Inlägg 03-02-2004, 14:58
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 952
          Medlem sedan:
          03-04-2003
          Medlem nr: 1 052



          Hej och välkommen Annika!

          Sanna smile.gif


          --------------------
          Sanna!
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 03-02-2004, 15:04
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          Hej Annika
          Tyvärr kan jag säga att min trädgård låter ung som din, det är bara det att jag fått sådana där ryck några gånger, men hos mig går det över igen. Jag önskar så att jag skulle kunna hålla fast vid passionen som drabbar mig, men den brukar inte ens vara en säsong. Nu tänkte jag att jag skulle hänga mig fast krampaktigt här på odla, så kanske jag blir inspirerad... Vi får peppa varandra!
          Intressant med familjenhemsbarn (eller vad heter det). Det får du berätta mer om någon gång.
          Välkommen hit i alla fall!


          --------------------
           
          Citera
          Sylvia
          Inlägg 03-02-2004, 15:17
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 1 990
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 24



          Hej och välkommen Annika! Härligt att se dig här!! Hoppas att du kommer att trivas med oss, vi är ju ett mycket trädgårdstokigt gäng!!
          Välkomsthälsninagr från Sylvia i Torslanda


          --------------------
          Sylvia, zon 1

          Green fingers are the extensions of a verdant heart. (Russell Page)
          I think that I shall never see A poem lovely as a tree. (Joyce Kilmer)
          There are always flowers for those who want to see them! (Henri Matisse)
           
          Citera
          Fialotta
          Inlägg 03-02-2004, 15:49
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 3 731
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 49



          Välkommen Annika!

          Här kommer du trivas, härligt ställe att både hämta inspiration o en stund
          med avkopplande snack smile.gif



          --------------------
          *maudan*
           
          Citera
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 03-02-2004, 16:02
          Länk hit: #7


          Gäster






          Hej på er!
          En liten presentation är kanske inte så dumt när man kommer som ny till ett sådant här forum. Jag var inte så försiktig som Annika utan hoppade in och började skriva direkt när jag hittade forumet för någon vecka sedan! smile.gif

          Jag heter i alla fall Lars-Olof Arvids (kallas Olle) och bor sedan ett par år i ett hus ute i den bohuslänska skogen mellan Stenungsund och Ljungskile. Tidigare bodde jag i en lägenhet inne i Stenungsund, vilket innebär att jag inte har så mycket erfarenhet av att gräva i trädgårdar. Dock har jag alltid varit intresserad av växter, även om det mest har gällt vilda växter. Jag är även intresserad av allt annat som finns i naturen: fåglar, småkryp, större djur o s v. Detta har gjort att jag är med i ganska många "naturföreningar" här i Bohuslän och Göteborg. En annan stor hobby är mina akvariefiskar. Trädgårdsföreningen Grävarna i Stenungsund är jag också med i, och funderar även på att gå med i Trädgårdsamatörerna. Nu låter det kanske som att jag skulle vara expert på allt detta - glöm det! Men att söka sig till föreningar är ett väldigt bra sätt att lära sig ett och annat om sådant som är intressant. Jag jobbar på Naturcentrum AB, som är ett konsultföretag i Stenungsund. Dit cyklar jag, ca en mil fram och tillbaka varje dag. Om det inte är blankis eller snöstorm, för då tar jag bussen. Som jag har nämnt i en annan diskussion vill jag inte ha alltför strikta rabatter och gräsmattor, utan hellre en lagom vild naturtomt där vilda och tama växter kan samsas och fåglar, insekter m m också har sin plats. En f d gräsmatta vid huset är på väg att bli blomsteräng. Kanterna var ganska igenslyade när jag flyttade in, men det röjde jag undan och sparade några små körsbärs- och äppelträd som blommade helt underbart i våras. Den tiden längtar jag efter en sådan här dag när snön regnar bort och det är mörkt och grått. Och efter att se vad som blir av alla lökarna jag satte i höstas. Det är kul med trädgård!

          Hälsningar från Olle.
           
          Citera
          renate
          Inlägg 03-02-2004, 16:18
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 5 656
          Medlem sedan:
          28-02-2003
          Medlem nr: 834



          laugh.gif Välkommen både Annika och Olle!Ni har kommit helt rätt om ni gilla att påta i jorden,tittar på fåglar eller har husdjur,eller bara prata(skriva).Här finns allt möjligt att prata om.Man lär sig en massa och får nya vänner på köpet. rolleyes.gif unsure.gif blink.gif
          Mvh.Renate


          --------------------
          MVH Renate zon 4
           
          Citera
          Åsa E
          Inlägg 03-02-2004, 17:33
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 390
          Medlem sedan:
          14-05-2003
          Medlem nr: 1 409



          Hej Annika!

          Här har du en till som bor i Mölndal, Solängen. Jag tycker det är jätteskoj och lärorikt att läsa vad alla skriver här. Här får man svar på det mesta. Jag önskar jag hade mer tid att vara aktiv i forumet, nu är jag inne en gång varannan vecka kanske.

          Lycka till,

          Åsa
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 03-02-2004, 17:45
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          hejsan Anicka och välkommen hit.
          välkommen till dej också olle.
          här finns mycket roligt att läsa och få inspiration av, idag upptäckte jag "pallkrageklubben" här, och fick många idéer. biggrin.gif biggrin.gif
          det är inte bara växter som avhandlas här. även våra husdjur kommer med av bara farten. wub.gif wub.gif wub.gif

          hälsar Eva i partille


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Kajsa
          Inlägg 03-02-2004, 18:24
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Välkomna till Odla.nu här är mest trevligt, man blir beroende av denna
          odlarsida, och lär massor av alla duktiga experter. rolleyes.gif


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
          Eva St
          Inlägg 03-02-2004, 19:33
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 2 514
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 58



          Välkomna Annika och Olle ni kommer inte att ångra er - var så säkra däremot kommer ni att bli fast, för detta forum är helt klart beroendeframkallande men på ett mycket positivt sätt.
          Eva St


          --------------------
          Skjut inte upp till i morgon vad du kan ha nöje av idag.

          Mitt album
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 03-02-2004, 19:43
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Välkommna hit bägge smile.gif Här får ni mycket roligt -Hälsa till alla grävare OLLE!
          smile.gif Kommer nån av er till Mässan i Älvsjö??


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 03-02-2004, 20:31
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Välkomna - jag bor itne så långt ifårn Er - mittemellan Mölndal å Mölnycke vid sidan av Pixbo. Olle - jag känner Lennart :-)
          å Annika - hmm - jag känner en Annika i Mölndal :-)
          å hej Eva i Partille - nu är vi snart ett ännu större västkustgäng här .-) bra å komma ihåg när vi skall ha västkustträff i sommar!!


          Glada hälsningar ifrån Ingrid
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 03-02-2004, 20:39
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
          låter gött det.


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 03-02-2004, 20:40
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Hej och välkomna i gänget Annika och Olle, här kommer ni säkert att trivas! smile.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Susanne i Linköp...
          Inlägg 03-02-2004, 20:53
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 1 048
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 61



          Välkomna Annika och Olle, trevligt med lite presentationer. wub.gif Lägg gärna in valda delar av dem i era användarprofiler också, så är det lätt att titta på dem när som helst. Om ni inte vet hur man gör finns det massor av hjälpsamt folk här (det finns t o m en särskild avdelning, Support, som är till för just sådana frågor).


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag.
          Kinesiskt ordspråk
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 03-02-2004, 21:00
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Hej Annika och Olle, välkomna! Blir roligt att höra mer från er!

          Annika - roligt att höra om hur din passion väcktes i ett ryck. Kanske kan barnen vara med i planterandet i vår? Det är buskul att plantera med barn - det blir blomsterängar överallt... Stora frön som solrosor, ärtor mm brukar minska spridningen av barnsådden...

          Här har vi en träeka som vi fyller med löv till hösten, vänder och planterar ettåriga växter i med barnen varje år. Det blir lika många blommor i som utanför ekan. Kul!


          --------------------
           
          Citera
          Annika med Colli...
          Inlägg 03-02-2004, 22:04
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 14
          Medlem sedan:
          03-02-2004
          Medlem nr: 2 764



          Roligt att läsa ditt inlägg, Annika ! Välkommen till en trevlig hobby !
          Jag läste ditt inlägg med stigande förvåning eftersom jag också heter Annika och bor i Mölndal, också använder signaturen "Annika i Mölndal" ( på ett annat forum ), också råkar ha haft min trädgård i 14 år, också har fem barn här hemma just nu ( fyra egentillverkade och en utbytesstudent ) samt också hade tänkt registrera mig på detta forumet precis nu i dagarna !! Blev nästan lite full i skratt biggrin.gif Säg nu bara inte att du också har en trefärgad collie biggrin.gif
          Vad gäller min trädgård så älskar jag dagliljor och Hostor, skall riva garage och bygga växthus till sommaren ( har därför läst flitigt på växhusforumet ) och så gillar jag gammaldags rosor.

          Annika med Collien Elsa ( hej Ingrid ! )
           
          Citera
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 03-02-2004, 22:21
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Men vad jag blev glad smile.gif
          BÅDA bor i Mölndal !!!

          Och 'min ' Annika är tillrätta å har collie på Odla :-D jag hickade faktiskt lite jag med!

          Askul detta !!!

          Hälsar ingrid
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 08:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon