Hej!
Sambon har haft denna växt i många år, den har blivit större och större men ser tyvärr rätt risig ut numera. Bladen nedtill vissnar efterhand och den kröker sig för att komma åt ljuset under gardinen. Vi var inne på att kasta den, men eftersom det är lite av en trotjänare vore det ändå kul att ha den kvar i någon form.
Vi ska flytta om några månader och vill helst inte dra med hela det där långa åbäket, så om den kunde bli lite mindre och behändigare och samtidigt fräschas upp vore det finemang!
Kan man kapa toppen och plantera den? Bladen sitter väldigt tätt och överlappar varandra däruppe, finns det någon riktig stam att kapa där eller det kanske bara faller isär en massa blad?
Eller ska man plocka fram sågen och spara nederdelen och hoppas på att det kommer ett nytt skott från den?
Förresten, någon som kan tala om vad det är för sort?
http://yfrog.com/3upb070039j