CITAT (Söttok06 @ 12-11-2010, 22:12)

Det råder olika åsikter om hur man ska sköta rabatterna på gården. Jag tycker att man ska lägga på tunnt lövtäcke på hösten så drar maskarna ner det i jorden till nästa år. Att man inte ska städa och klippa ner så mycket på hösten heller. Det kan man göra på våren.
Grannen anser att om jag lägger på löv så blåser de bara omkring och hamnar på gräsmatten eller på asfalten. Sen städar hon alltid rabatterna nog och rycker av löven på de buskar som är för att det inte ska hamna ner på gräsmattan omkring. Hon anser vidare att det räcker att förbättra jorden genom att luckra ner till ca 20 cm och sen lägga på Planteringsjord.
Har själv märkt att dessa rabatter helt saknar maskar. Antar att det beror på att jorden inte innehåller så mycket mullämnen.
Hej Söttok06
Du gör helt rätt när du krattar upp löv i rabtatten, genom det du gör tillför du ett levande komposterbart material till din levande jord vilket innebär att när förmultning sker så bildas det som man säger humus. Sedan är det ju så att löv är en utmärkt naturlig form av isolering(fråga igelkottarna)som skyddar mot kyla plus att det bildas värme av nedbrytningsprocessen plus lägg då på att det blr en naturlig jordförbättrare och gödning.
Klippa perenner på hösten...varför?
Finns överlag ingen som helst fördel med att göra detta även vad en del böcker säger utan jag kan med gott samvete säga tvärtom. Har man färska snittytor och det blir kallt o blött så ökar riskerna att plantan ruttnar under vintern. Klipp tidigt på våren istället eller kanske senvintern om man känner sig trygg i väderprognoserna.
Hoppas mina svar ger något form av rättelse plus en sak till, har du mycket löv i gräsmattan och du har redan täckt rabatterna? Kör över det med gräsklipparn och du har gratis gödning till gräsmattan.