CITAT (Myosotis @ 20-11-2010, 22:56)

Tack Gunilla.

Vi har ingen tv-antenn på taket. Måste man ha det? Och hur då in i modemet, i mitt modem finns bara ett hål och det är upptaget.
Dessutom är det tele2 och det har vi haft i flera år, inte läge att komma och klaga nu kanske. Men man kanske kan köpa en sån där antenn utan att blanda in operatören?

Jag är nog för dum för sånt här. Hur gör man? Alltså jag skulle vilja veta typ "gå in på konsum och fråga efter antenn xxy 256z" och så blir det rätt.
Myo, det har inget med TV antennen att göra, det vara bara själva anordningen som antennen sitter på som var lämplig att montera på, det fanns plats under TV antennen. Med denhär utomhusantennen följde även ett väggfäste om man vill fästa antennen på väggen utomhus.
Jag tror att alla har olika modem, dethär som vi nu fick ser helt annorlunda ut än Tre modemet. ...troligen hör grejorna ihop så man måste nog köpa allt från samma. Om du har Tele2 kanske du skulle kontakta dem och höra vad de kan erbjuda för att förbättra mottagningen?
I instruktionerna som medföljde stod det att metallytor som t.ex. biltak och plåttak reflekterar signalerna vilket kan orsaka dålig mottagning.
Redigerat av Gunilla T: 21-11-2010, 08:57