CITAT (kerstinbern @ 04-04-2012, 10:19)

Men snälla nån, SLU genomför ju sedan 10-tals år vetenskapliga attitydundersökningar till olika sorters vilda djur . Så sluta med dina dumma fördomar och skaffa lite grundläggande fakta i stället!
http://www.slu.se/sv/om-slu/pressrum/slu-i...vara-attityder/Fördomar för står för dig.
Där fanns en del intressant. Vissa citat:
"– I dag har fler svenskar erfarenhet av stora rovdjur, framför allt av björn. Konsekvensen blir att man är mindre positiv till rovdjuren och att färre personer vill öka antalet rovdjur i Sverige jämfört med 2004, säger Göran Ericsson på SLU, en av forskarna bakom studien
"– Det finns ett starkt stöd för jakt på rovdjur om det syftar till att minska risken att rovdjur dödar tamdjur, säger Camilla Sandström på SLU, huvudförfattare till studien
"Över tid minskar stödet för intresseorganisationernas inblandning i rovdjursförvaltningen. Mest backar intresseorganisationer på bevarandesidan, medan organisationer som företräder djurägare och jägare inte förlorar lika mycket stöd.
Acceptansen för rovdjur som går genom tätorter, dödar husdjur eller tamdjur är låg"
"I rovdjurslänen anser en majoritet att det är acceptabelt att skjuta rovdjur som orsakar problem. I Stockholm är 29 % av samma åsikt"