Hej! Äntligen har värmen börjat komma hit och har pysslat hela dagen
Dock har jag upptäckt eller egentligen upptäckte jag detta i höstas innan isen la sig på dammen att den var som en tunn hinna av något grönt i vattnet.
Jag har fiskar i dammen, den är ca 35 cm på djupaste stället. Fiskarna har övervintrat i dammen och verkar må prima... vattenpumpen och lite arbete har gjort så att det varit en ordentlig frilagd yta hela vintern... nu när värmen dragit på lite börjar jag se att det gröna i princip tagit över ordentligt i dammen.
Jag har några musslor i dammen samt några fiskar. Vad jag skulle vilja veta är vilken typ av alg det är så att jag kan bekämpa detta med något medel... dammen är inte tillräckligt djup för filter och andra större apparater så jag hade tänkt köpa något medel.
Vad tror ni att det är för alg och vad skulle ni köpa för medel i sådant fall?
Här kommer lite bilder...
d1.jpg ( 141.56k )
Antal nedladdningar: 80
d2.jpg ( 131.97k )
Antal nedladdningar: 94
d3.jpg ( 122.82k )
Antal nedladdningar: 93
d4.jpg ( 138.41k )
Antal nedladdningar: 96
d5.jpg ( 196.31k )
Antal nedladdningar: 83
d6.jpg ( 207.63k )
Antal nedladdningar: 92