|
Ålder och två riktigt kalla vintrar som påskyndat föråldringen kan vara förklaringen till att försörjningen på vänstra delen av trädet inte höll.
Men man måste se mer av trädet för att kunna bli lite säkrare. Kronan, tillväxten, ev beskärning, ev markförändringar, grövningar i området kring trädet mm.
Hur dog vänstra delen? Efter detta års bladutspring, hann det blomma?
Vad det är på frukten är svårt att säga. De svarta prickarna kan vara någon slags lus, vad som ser ut att ha runnit på frukten vet jag inte. Berätta gärna mer hur det ser ut på frukten!
I övrigt kan sägas att risken att trädet spjälkas ut är stor. För att få den levande delen att finnas kvar ett tag kan du behålla den döda delen och högt i kronan ansätta ett rep som håller dem samman när det blåser och ruskar, och när regn och frukt gör trädet tungt.
--------------------
|