Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > tomatkräfta?
          jessika
          Inlägg 23-08-2011, 19:14
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          16-05-2011
          Medlem nr: 46 841



          Jag har odlat tomater i gamla pallkragar tillsammans med lite annat bla slanggurka och i rabatten uppe vid huset. Jorden har varit endast planteringsjord.
          Plantorna började få gula blad och sen har jag sett på stammarna att de är lite brunrandiga och ser sjuka ut. Frukterna har också fått bruna missfärgningar och jag har slängt alla plantor.
          Gurkan som växer bredvid ser frisk ut och har fått ett par friska frukter. Planteringarna har varit sorgligt skötta erkänner jag, pga olika anledningar men jag ger inte upp utan vill lära mig och komma igen. Frågan nu är ju om det är tomatkräfta och hur jag då gör med jorden i pallkragarna och i rabatten? Eller kan det vara något annat, att de har blivit fel skötta helt enkelt?
          Jag är helt nybörjare och är tacksam för alla råd!!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 06:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon