Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Australiensiska växter till Sverige?, Vad kan man ta med hem???
          KRT
          Inlägg 24-09-2011, 19:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Jag har förmånen att jag få tillbringa 5 veckor i Melbourne i vinter och som den trädgårdsnörd jag är funderar jag på om det finns några roliga växter jag kan ta med hem därifrån som kanske kan klara sig i trädgården här hemma.
          Har läst att det finns arter av Eukalyptus som ska klara ner mot minus 25, kan det stämma? Rent logiskt sett finns det ju berg i Australien, där klimatet förmodligen är ganska likt vårt - så omöjligt är det väl inte eller?

          Jag är mycket förtjust i exotiska och lite udda växter, trädormbunke står högt på "vill ha"-listan, men det är väl en omöjlig dröm? Någon annat kul som någon kan rekommendera?

          Till sist, jag antar att det inte bara är att packa ner en planta i resväskan utan man får väl ta med frö? Någon som vet mer sepcifikt vad som gäller eller är det bara att börja lusläsa Jordbruksverkets hemsida *suck*?



          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 04:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon