Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Trasigt träd
          Gossen Ruda
          Inlägg 29-10-2011, 09:11
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Nu menade jag rent allmänt färska skador på träd. Det här trädet har ju en gammal skada som sakta blivit större och större. Eftersom trädet inte självt kan limma ihop vedsprickor och det vara omöjligt för det att valla över en öppen spricka som rör sig.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Mike R Petersen
          Inlägg 29-10-2011, 09:37
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 85
          Medlem sedan:
          17-10-2011
          Medlem nr: 75 226



          Vid färska skador där 2 stamdelar har gått isär som här, kan du dra hop delarna om delarna inte passar kan du skära rent med skarp kniv för att få delarna tätt ihop.

          Antingen lindar du skadan som vid eller med en midertidig statisk stabilisering det blir då som en ympning där delarna på sikt växer ihop.

          Beroende på hur skadan ser ut och trädets övriga tillstånd gör du i samband med detta en beskärning i periferin på kronan för att avlasta den skadade delen, och efter 1 till 2 år kan du avlägsna lindningar/statisk stabilisering och ev montera in en dynamisk stabilsering.

          Att använda lim kan inte rekomenderas, det som kommer att hända är att trädet åt sitt håll växer samt att det alltid kommer att vara något röt/svampangrepp som gör att den levande massan minskar, samtidigt kommer limmet med tiden att minska i volym och därigenom uppstår det ett hulrum med en försvagning av stam - infästning som resultat.


          Alternativt vid väldigt grova stamdelar kan det monteras in ett stag dvs bor rakt genom delarna och montera in en genomgående bult, det är inget bra alternativ men absolut bättre än lim eller andra tillsatsar.
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 29-10-2011, 10:57
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Uppenbarligen förstår du inte vad jag menar eller vad för lim jag pratar om men det finns bättre saker att syssla med än att försöka förklara allt.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-12-2025, 19:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon