Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Giftiga solrosfrön?
          Gunilla T
          Inlägg 26-10-2011, 12:07
          Länk hit: #1


          Gäster






          I förrgår hittade jag en död mus i säcken med solrosfrön som står i vedboden. I morse låg det två stycken döda möss i samma säck.
          Det har hänt någon gång förut men då var det kall vinter så jag antog att musen frusit ihjäl men så kan det inte vara nu. I går fanns inga möss där så de två som jag hittade i morse har kommit dit det senaste dygnet och alltså dött ganska snabbt.

          Nu börjar misstanken om att fröna kan innehålla rester av bekämpningsmedel bita sig fast - det vore ju förfärligt att mata småfåglarna med gifter. Har sökt på nätet men inte hittat någon bra källa annat än att solrosfrön är besprutade. Går inte att läsa på säcken varifrån den kommer, fröna är förpackade i Sverige men Ungern och Bulgarien är ju stora exportländer när det gäller solrosfrön.

          Nu hamnar säcken med solrosfröna i soporna som skall köras till tippen...

          Kan det finnas någon logisk förklaring till att mössen dött?
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 26-10-2011, 12:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          De kanske har förätit sig? rolleyes.gif Jag hade nog kollat med livsmedelsverket eller liknande och hört om de kan göra någon analys.

          Redigerat av Gossen Ruda: 26-10-2011, 12:48


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          amaira
          Inlägg 27-10-2011, 13:04
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Åh, kasta inte "bevis". Du har förstås kastat de döda mössen? Annars kan du skicka dem till naturhistoriska för undersökning, till att börja med. Förklara läget och misstankarna. Det behöver inte vara giftiga fröer, det kan vara någon sjukdom hos mössen också.


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 27-10-2011, 15:05
          Länk hit: #4


          Gäster






          CITAT (amaira @ 27-10-2011, 14:04) *
          Åh, kasta inte "bevis". Du har förstås kastat de döda mössen? Annars kan du skicka dem till naturhistoriska för undersökning, till att börja med. Förklara läget och misstankarna. Det behöver inte vara giftiga fröer, det kan vara någon sjukdom hos mössen också.


          Ja, tyvärr är bevisen borta...och visst kan mössen ha drabbats av något.

          Jag skrev iaf till Livsmedelsverket och fick svar (det är Jordbruksverket som ansvarar för djurfoder) men hyggligt att de svarade.

          Svaret var vad de bör säga förstås...att regelverket tillåter endast en viss mängd bekämpningsrester i djurfoder så de tror inte att det är orsaken. Om det kan man tycka en hel del förstås...

          Spontant gissade hon på att mössen kvävts, men det förstår jag inte alls faktiskt. De skulle i så fall ha kvävts av solrosfrön men hur skulle det vara möjligt? Gnagare som tuggar allt de kommer över, plast, trä, ledningar, papp.....låter osannolikt.

          Nu har jag iaf rapporterat om det och kommer fler rapporter så är det kanske något som är fel och det var syftet med informationen.
           
          Citera
          KRT
          Inlägg 27-10-2011, 17:57
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Om du hittar fler döda möss så ring SVA, de kan tycka det är intressant nog och ber dig skicka in djuren.
          Förra vintern hade jag sjuks finkar hos mig, och jag blev ombedd att skicka in om jag hittade några döda fåglar......


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera
          amaira
          Inlägg 29-10-2011, 12:05
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Jag instämmer med KRT!!
          Jag tror inte på bekämpningsmedelsrester som orsak. Då är det mycket troligare att någon smitta/sjukdom/bristtillstånd finns hos mössen, och alla djursjukdomar som dyker upp (massdöd hos olika arter är ju inte ovanligt på senare tid!!)är viktigt att uppmärksamma. De är viktiga indikatorerer på obalanser i vår miljö!!


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 30-10-2011, 08:45
          Länk hit: #7


          Gäster






          Kan de inte fått i sig råttgift hos någon granne?
           
          Citera
          Piccante
          Inlägg 30-10-2011, 12:08
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          mögelgifter som aflatoxin förekommer också i fröer. Man vet ju inte hur mkt musen har ätit iofs men det kan ju vara dåliga fröer. Man borde analysera både en död mus och prover från fröerna.


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-06-2025, 16:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon