Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Uteplatsen i November
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 05-11-2011, 19:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Hej hej

          En härlig höst, milt och bra för växterna. Dock inte så mycket höstfärger på träden i år, har mest varit gult och spygrönt.

          Violer från våras, klippte ner dom innan i somras och planterade om i U-jord och satte undan dom. Hittade dom idag. Nu pryder dom sin plast igen, väldigt bra ''höstblomma' lika tålig på hösten som på våren när vädret ändras snabbt. Påfågelblomster som står nära väggen har klarat sig och har knoppar, en halv vissen svart petunia lever än också. Kanske ska prova att övervintra inne.

          Violer




          Kryp rosmarinen blommar än, nya knoppar växer fram hela tiden fast det varit lite frost runt den 14 okt.


          Några köldtåliga citrusar och plamer med lite andra växter pryder uteplatsen ett tag till, hoppas hösten håller i sig nov ut.


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 16:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon