Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Klippa bort fjolårets fröställningar på syrén?
          LaPaloma
          Inlägg 01-05-2012, 16:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 181
          Medlem sedan:
          23-04-2008
          Medlem nr: 15 526



          Ett antal år har mina syréner bildat fröställningar på sensommaren. Dessa har jag låtit vara då jag inte har vetat hur jag ska göra med dem. Nu läste jag att sådana ska man ta bort samma år eftersom de tar näring och blomningen blir mindre nästkommande sommar. Det stämmer på mina syréner - jag har faktiskt tyckt att de har blommat lite de senaste åren.

          Kan jag klippa bort dem nu utan att skada busken? Beskärning sker väl annars efter bloming för syrén. Visst ska jag klippa bort de utblommade blomklasarna efter blomning?

          Hur gör man egentligen sedan då buskarna är så stora att man inte kommer åt att klippa bort fröställningarna/utblommade blomklasar?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 11:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon