CITAT (Kryddan03 @ 05-01-2013, 23:17)

Jo, fast nu handlade ju din tråd om centerpartiets idéprogram, vad jag förstod, och där är ju den punkten jämställt formulerat.
Sedan kan jag nog drista mig till att tro att de antagligen inte vinner särdeles många röster på just den punkten. De allra flesta har nog fullt upp att klara av såväl tvåsamhet som ensamhet. Men, jag kan också förstå resonemanget bakom när det gäller en större frihet i relationssammansättningar - om de nu vill följa frihetstänket och "liberalismen" fullt ut. Vad som känns lite galet är väl att de verkar försöka att sammanföra visioner och idéer med ett förslag till framtida partiprogram i något de kallar idéprogram. Det var åtminstone den uppfattning jag fick när jag tittade som hastigast på deras hemsida. Kruxet är att visioner och idéer inte alltid behöver vara verklighetsförankrade på så sätt att de är praktiskt genomförbara just nu - eller i vissa fall någonsin. Ett partiprogram bör nog vara mer verklighetsförankrat och formulerat på ett sådant sätt att det skulle kunna gå att genomföra om de får stöd för sin politik.
Eftersom jag tyckte här var så trist på forumet så föll det helt enkelt mej in att skoja om centerpartiets tossigheter! Lite skoj får man ha fast det blev ju lite allvarligt snack också. Sen är det inte första gången ett parti kommer med udda förslag. Hur var det med sossarna och betjänten?
CITAT (Kryddan03 @ 05-01-2013, 23:30)

1. Människan idag är, generellt sett, inte särskilt "naturlig", inte ens vad gäller drifter.
2. Det finns och har funnits samhällen där kvinnorna har flera män men inte tvärtom. Något intressant att notera är att det i de idag existerande samhällen inte finns orden "far", "pappa" el dyl i språket då barnen - eller mödrarna för den delen - inte vet och/eller bryr sig vem som har avlat barnet. Om jag inte minns fel har de ett ord som närmast motsvarar vårt "morbror" om kvinnans män, antagligen för att poängtera något slags familjesamhörighet.
Inte just mot barnen! Hoppas att männen tog till sej barnen som sina egna.