Jag har nyss köpt en villatomt (ca 1700 m2) med ett hus från 1800-talet. Trädgården innehåller många olika vackra och delvis gamla växter som jag gärna vill behålla.
Problemet är att rabatterna är invaderade av kirskål. I genomsnitt 50% av växterna utgörs av kirskål.
Är det realistiskt att tro att jag kan gräva upp alla växter jag vill behålla, separera dessa från kirskålens rötter och sedan återplantera de växter jag vill ha kvar?
Eller är det troligt att rötterna är så sammanflätade att jag för alltid kommer att ha problem med Kirskål om jag gör så.
Det känns tråkigt att plöja ner allt och ha plast på marken i ett antal år, men jag är småbarnsförälder och har inte flera timmar i veckan att rensa kirskål i flera års tid.
Vad säger ni som försökt tidigare?
--------------------
Zon 1, sandjord
|