Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rabarbertider! Har ni provat rabarbercurd?
          Peztis
          Inlägg 28-05-2013, 16:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Som alltid råkar man på något när man letar efter annat. Idag var det rabarbercurd. Jag som gillar lemon curd blev ju nyfiken och hittade en del recept.

          Till slut fastnade jag för detta och idag provade jag det.

          JISSES VAD GOTT!!!

          Gillar ni rabarber och lemon curd så MÅSTE ni prova detta!

          ********************
          Rabarbercurd
          250 g rabarber
          0,5 dl vatten
          1 ägg
          1 dl socker
          25 g smör

          Dela rabarbern i centimetertjocka bitar. Koka tillsammans med vattnet i en kastrull i 5-10 min. Mosa genom en finmaskig sil ned i en stålbunke. Vispa ägget ordentligt. Koka upp ett vattenbad. Rör ner smör (delat i mindre bitar), äggvispet och sockret i stålbunken med rabarbersaften. Sätt stålbunken över vattenbadet (som ska koka) och vispa med elvisp tills curden tjocknar, ca 15 min (det kommer att kännas som att curden aldrig stelnar, men det gör den). Låt curden svalna.

          Tips
          Är du tålmodig vad gäller elvispandet, gör dubbelsats rabarbercurd. Då kan du breda lite extra på tårtan om du vill, och ställa resten i en burk i kylskåpet att njuta av vid fler tillfällen.
          ********************

          Jag gjorde dubbel sats och jag stod och vispade först 30 min med elvisp och sedan ytterligare 15 min för hand. Jag tror så här i efterhand att det gått fortare om jag endast vispat väldigt lugnt för hand. Och just ja, jag gillar ju vanilj så jag hade i lite vanilj också.

          Här hittade jag receptet och någon dag ska jag nog ta och prova mig på denna Pavlova med Rabarbercurd.

          Just ja, jag hittade andra recept där man endast har använt äggulan och då misstänker jag att det blir ännu fylligare smak och troligen så tjocknar den lättare också. Och äggvitorna kan man ju använda till Pavlovan! flirting.gif


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-06-2025, 17:47
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon