Hej!
Som många här på odla.nu säkert har koll på så är kakao ett träd med ursprung i Syd- och centralamerika, och växer naturligt i skuggan av högre träd. Kakao odlas traditionellt i så kallade agroforestry-system tillsammans med timmer- och fruktträd. I dessa system beskärs och ympas kakaon - precis som med äppelträd. Det går alltså att klippa sin planta till lämplig storlek.
Det går att ha kakao som en inomhusväxt i Sverige men eftersom det är en tropisk växt kräver den mer omsorg än de vanligaste krukväxterna. Den huvudsakliga utmaningen är luftfuktigehten (kakao föredrar ca 70%), som kan tillfredställas hjälpligt genom att duscha växten regelbundet. Extra växtbelysning är även att föredra, och är ett krav på vintern i Sverige - en LED-lampa för växter funkar bra, och drar väldigt lite ström.
Jag undersöker nu möjligheten att driva upp och sälja kakao-plantor i liten skala. Hur mycket skulle ni kunna tänka er att betala för en kakaoplanta (2 bladpar)? 350 kr? 450kr?
Uppdatering:
Smyglansering av
Kakao.nuFör tillfället finns bara två plantor till försäljning men fler är på gång till början av nästa år.
Erik
Redigerat av erikagro: 16-12-2013, 22:22