Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grannar
          Gossen Ruda
          Inlägg 24-03-2014, 08:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Som en del kanske kommer ihåg fick jag nya grannar på landet för några år sen. Ca 10 år sen. Han började härja ordentligt, byggde väg inom strandskyddat område mm. Gjorde sig ovän med mig, kommunen, länstyrelsen, Banverket mm. Det har lugnat sig på den frontn, vi har tom börjat prata med varandra. biggrin.gif Vägproblemet har runnit ut i sanden utan att få något avslut. Huset är ombyggt och tillbyggt och sen gjordes tomten om fullständigt. Köpeskillnaden från början var 1,5 miljoner, vägen gick på en halv miljon och sen är säkert lika mycket lagt på hus och tomt.

          Nu har de flyttat. Tror jag. Sen i vintras har man tömt huset i småposter. Möbler har körts iväg och resten har eldats upp i flera omgångar. Nu har det stått tomt i ett par veckor. Tills i fredags. Då kom det en ny bil med några personer i. Sen kom ytterligare bilar med lite möbler under helgen. Tror även de förra ägarna dök upp. Om de nu är förra ägare eller om de inte har sålt? Jag har inte sett någon annons och dessutom. Köper man ett hus värt ett par miljoner om man kör omkring i en 23 år gammal Opel Vectra? Var ägarparet håller hus nu vet jag inte och bryr mig egentligen inte heller, bara jag slipper bråk. Lite märkligt att de inte har tagit kontakt och informerat mig men jag är inte förvånad.

          Så åkte jag in till stan igår kväll. Märkte att grannhuset var omgärdat av polisavspärrningar och ett par skåpbilar stod utanför. När jag kollade brevlådan såg jag en annan granne och frågade honom. Han berättade att jag kom för sent, grannen hade lämnat in för någon timme sen. Fullt pådrag med flera polisbilar och ambulans men det var inget att göra. Mamman hade varit och hämtat dottern som tydligen funnits i huset, de är skilda sen flera år. Lite skumt att polisen spärrat av huset och personer i vita rockar och munskydd gör undersökning. Avspärrningarna plockades bort tillslut och resterna av Janne fördes bort av Men in black.

          Oväntat dödsfall så det var kanske därför man undersökte noga. Han kan väl ha varit närmare 50. Rökte och festade lite men annars inget ovanligt. Förutom blödarsjuka, kanske var det det som var dödsorsak. Det blir i alla fall nya grannar i det huset så småningom. Om inte exet flyttar dit.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 04:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon