CITAT (Piccante @ 18-04-2014, 01:31)

Snabbhet och effektivitet är självklart det man ska sträva efter. för dom som blir avvisade och det kommer ju alltid några bli så länge det finns reglerad invandring, dom mår bättre om processen är snabb så man kan ställa om och inte ryckas upp igen när man väl hunnit etablera sig.
Sen måste processen vara rättssäker med. Då får man bort problemet med överklaganden som bara fördröjer det som ibland ändå är oundvikligt. Nu har ju migrationsverket tyvärr vid flera tillfällen gett avvisningsbesked baserade på väldigt subjektiva språktester t.ex. Man kan ju undra hur de kan vara experter på alla lokala dialekter?
Om man ska bedöma hur ren svenska de kan tala så kan vi stryka tex Skåne som område för invandrare för skåningar kan vara nog så svåra att förstå utan invandrarbakgrund;) skämt åsido tycker jag att detta med språk som bedömning känns väldigt godtyckligt ungefär som idol-juryn skulle sköta uppehållstillstånd.