Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Samplantera tomater och bönor?, Samplantera tomater med bönor/ärtor i zinkbalja?
          katrinwallin
          Inlägg 29-04-2014, 21:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          03-07-2011
          Medlem nr: 60 987



          Jag står inför ett smärre problem som jag gått och funderat på nu i flera dagar. Jag odlar på min "lilla" uteplats, vilket gör att jag inte har obegränsad yta, samt att allt måste odlas i krukor och baljor.

          Min fundering är - för att spara plats, kan jag samplantera mina busktomater (tiny tim, blir ca 50cm höga) med mina bondbönor eller höga sockerärtor? Jag hade tänkt sätta en tomat per 20-30liters zinkbalja från Jula https://www.jula.se/zinkbalja-799030 (jag hoppas att zinkbaljorna är närmare 30 liter än 20 liter, men det är väldigt svårt att räkna ut i och med att de är ovalt formade, vilket innebär ganska komplexa matematiska formler)

          Jag undrar om ni tror det funkar att sätta ner 2-3 bondbönsplantor eller höga sockerärtor? Eller kanske jag kan sätta ner min blomma för dagen eller min slingerkrasse däri? Vilka av dessa alterativ fungerar bäst? (eller är alla en jättedålig ide?)


          Tack på förhand
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 02:47
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon