Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Häckspecialisten.se
          thella
          Inlägg 27-05-2014, 10:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          27-05-2014
          Medlem nr: 80 128



          Hej!

          Är det någon som beställt färdig häck därifrån? Funderar på att beställa avenbok eller Liguster. Man blir ju lite fundersam när det är halva priset jämfört med Plantagen.

          Mvh Thomas
           
          Citera
          IKS
          Inlägg 27-05-2014, 18:22
          Länk hit: #2


          Gäster






          Jag gick in och kollade och läste att det mesta de säljer är import från Tyskland. Liguster tror jag inte är någon fara, men jag är mycket skeptisk till att använda icke-svenska frökällor för avenbok och särskilt bok om du inte bor i zon 1 (vilket du kanske gör?).
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 27-05-2014, 20:48
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Är detta smygreklam?


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          thella
          Inlägg 28-05-2014, 08:14
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          27-05-2014
          Medlem nr: 80 128



          Smygreklam? Hur tänker du då?

          Nä, man vågar kanske inte beställa därifrån särskilt som man inte är så kunnig inom området.
           
          Citera
          Häckspecialisten
          Inlägg 25-06-2014, 21:08
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          25-06-2014
          Medlem nr: 80 328



          Hej!

          Vad roligt att det har blivit en liten tråd om oss - här följer lite svar och information kring era frågor och påståenden:

          Alla häckplantor vi levererar tjänar alldeles utmärkt i de zoner vi levererar till och vad gäller frökälla så finns det inga som helst hinder för om det är så kallat "tysk" för Avenbok eller Bok.

          Vad gäller våra priser så stämmer det att vi kan ha lägre priser på produkter om man jämför oss med andra. Vi lagerhåller inga produkter, utan skeppar dem direkt ur jord från Tyskland och fram i jord här i Sverige samtidigt som vi samkör flera beställningar samtidigt vilket gör att vi kan tillhandahålla våra kunder bra priser på kvalitativa produkter.

          Har ni fler frågor så är det bara att ni hör av er.

          Med vänlig hälsning,

          David Wiberg, medgrundare på Häckspecialisten
           
          Citera
          IKS
          Inlägg 27-06-2014, 08:38
          Länk hit: #6


          Gäster






          CITAT (Häckspecialisten @ 25-06-2014, 22:08) *
          Alla häckplantor vi levererar tjänar alldeles utmärkt i de zoner vi levererar till och vad gäller frökälla så finns det inga som helst hinder för om det är så kallat "tysk" för Avenbok eller Bok.


          Förklara varför det inte är något hinder. Massplanteringarna som gjordes i städerna på 70-talet är ett gott facit på varför dåligt klimatanpassat material borde undvikas.
           
          Citera
          Häckspecialisten
          Inlägg 23-02-2015, 11:53
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          25-06-2014
          Medlem nr: 80 328



          Hej igen,

          Här kommer ett kraftigt försenat svar.

          Svenska plantskolor kallar sina plantor för E-planta, fröplantor odlade i Sverige för svenskt klimat.

          En planta har sin genetiska kod som bestämmer om den är till exempel frosthärdig eller inte. Det spelar absolut ingen roll vart den växer upp (så länge klimatet är till plantans fördel).

          Man ändrar inte en genetisk kod genom att driva upp plantorna i Sverige. Det spelar inte heller någon roll varifrån fröna kommer (Moderplantan). Är den en Avenbok så är det en Avenbok.

          Det viktigaste för plantornas kvalitet, är att fröna har kommit ifrån en bra moderplanta. Vi samarbetar med Clasen & Co i norra Tyskland, lämnar gärna dem som en referens på detta svar samt för kvalitén på våra produkter.

          Med vänlig hälsning,

          David Wiberg, medgrundare på Häckspecialisten
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 23-02-2015, 15:15
          Länk hit: #8


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Sedan har ju vissa trädslag lättare för att anpassa sig till ett nytt klimat än andra. Vissa träd slår ut när vädret är tillräckligt varmt medan andra går efter hur länge det är ljust. Som ekar nere vid E6:an som vägverket planterat, jag vet inte var de köpt dom från men de slår ut flera veckor senare än de inhemska ekarna i skogen intill. Sedan får de svårt att hinna avmogna på hösten, skotten fryser tillbaka och träden ser luggslitna ut. Men jag har inte sett samma tendenser hos avenbok, den verkar snarare slå ut när vädret är tillräckligt bra.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 00:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon