Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför skapade mina små äppelträd inga rötter?
          Bananmannen
          Inlägg 25-08-2014, 00:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23
          Medlem sedan:
          02-08-2012
          Medlem nr: 76 750



          Hej,

          jag lyckades få upp två väldigt små träd från äppelfrön. De blev kanske 4-5 centimeter och slutade sedan växa. Varför?

          När jag planterade om dem märkte jag att de bara hade en rot var - ungefär 5 centimeter till bara rakt ner som en fortsättning av trädet. Ibland höll jag jorden fuktig hela tiden, och några gånger lät jag dem bli lite torra för att se om de började växa mer då, men ingent ingenting fungerade.

          Jag reste bort över förra helgen och glömde krukan med de två träden i ute. Båda var döda när jag kom hem. Antagligen hade de torkat eller hettat ihjäl (bor i Stockholm), men det var nästan lika väl för de växte ju inget. Trots att jag testade med både nässel- och guldvatten.


          Nu undrar jag:

          hur ska jag göra för att mina kommande äppelträd ska få rötter?

          Mina tomatplantor bildar rötter som besatta, så jorden är det inget fel på. Det är vanlig blomjord och äppelträd ska väl ha ganska bördig jord?


          Viktig fråga: hur varmt och ljust ska jag ställa äppelfröna för att de (äppelfrön) ska börja gro?
          Jag har haft dem i frysen i snart ett år så de har nog stratifierats tillräckligt och är redo att gro, bara jag ställer dem rätt.



          mvh!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-08-2025, 12:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon