Hej!
Jag heter Robin Rushdi och är grundare av Gröna Grannar!
Jag har börjat kolla på växtväggar till företaget och hittat en produkt som jag gillar. Gjort av återvunna PET-flaskor, är väldränerat och fungerar för inomhusbruk.
Jag undrar nu om folk här på odla.se kan rekommendera bra växter som gillar väldränerad jord, allt från skuggigt till direkt ljus, har ganska liknande bevattningssekvens och inte behöver särskilt mycket jord.
Just nu använder jag en typ av vandrande jude som det går väldigt bra för.
Dessa växtväggar säljer jag också i företaget så om ni har några åsikter om dem eller har förslag på andra växtväggar där ute som är väldigt billiga så vore det schysst med tips! Så man kan kartlägga marknaden lite.
PS: jag undrar om ni har tips på sätt man kan behålla fukten i jorden längre. Alla förslag välkomna utifrån den givna informationen kring växtväggen.
Önskar er alla massa fångade soltimmar!
Mvh Robin- Grundare av Gröna Grannar Uppsala