Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Ligusterhäck, kom igång!, 2 år gammal, kommer den igång nån gång?
          Ulven82
          Inlägg 01-04-2016, 09:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          12-03-2015
          Medlem nr: 81 374



          Vi planterade en ligusterhäck i tomtgräns våren 2014 så den här sommaren blir häckens tredje. Eller om man ska se det så här: den är två år gammal nu. På sina ställen har den vuxit en del men en del av plantorna är löjligt taniga.

          Borde det inte kunna vara dags för häcken att växa ihop och bli häck och inte bara små buskar som står jämte varandra? Och vad gör man med de miniplantor som inte riktigt har tagit fart? Jag funderar på om man ska köpa nya och ersätta. (Eller är det is i magen som gäller....?)

          Vi har nog gjort åtminstone ett misstag när vi planterade den i och med att vi använt mycket påsjord, minns inte hur mycket vi blandade upp den befintliga jorden men tror att vi kan ha tagit bort det mesta gamla och planterat i påsjord + kogödsel.

          Jag köpte en grep häromdagen och funderar på att luckra lite runt de plantor som inte tagit fart, kan det vara en bra idé eller är jag inne på fel spår?


          --------------------
          Zon 3, kanske 4. Glad nybörjare!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 17:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon